Personal & Styrelse

Stiftelsen Grenna Museums personal består idag av 7 tillsvidareanställda. Därutöver finns timanställd personal vid helger och under sommarmånaderna. Du når oss på tel 036-10 38 90 eller på respektive direktnummer nedan.

Håkan Jorikson

Museichef
Telefon 0390-333 71
Mobil 070-852 04 13
Epost hakan.jorikson@grennamuseum.se

Mari Lundberg

Intendent
Telefon 0390-333 78
Epost mari.lundberg@grennamuseum.se

Linnéa Lundell

Butiks- och receptionsansvarig
Telefon 0390-333 73
Epost linnea.lundell@grennamuseum.se

Kjell Sigby

Tekniker
Mobil 070-812 41 59
Epost kjell.sigby@grennamuseum.se

Jari Telin

Vaktmästare
Telefon 0390-333 76
Mobil 070-979 85 22
Epost jari.telin@grennamuseum.se

burningredstudio-1

Elin Frykholm

Mammaledig
Marknads- och receptionsansvarig
Telefon 0390-33372
Epost elin.frykholm@grennamuseum.se

burningredstudio-1

Sofie Rattur

Marknads- och receptionsansvarig
Telefon 0390-33372
Epost sofie.rattur@grennamuseum.se

burningredstudio-1

Lena Persson

Assistent
Epost lena.persson@grennamuseum.se


Styrelse

Avser mandatperioden 2019-2022. Ledamöter från Grenna Hembygdsförening markerade (gh).

Ordf. Maria Ekengard (c)

maria.ekengard@jonkoping.se

Vice ordf. Maria Måhlberg (m)

maria@smalandsgarden.com

Maria Hörnsten (s)

maria.bergsgatan@yahoo.com

Gösta Lindberg (s)

goal@telia.com

Hannah Ekeroos Sturesson (kd)

hannah@ekeroos.com

Bertil Fong (gh)

bertil.fong@grennahembygd

Annika Dahlberg (gh)

annika.dahlberg@grennahembygd.se

Håkan Bjellebeck (gh)

hakan.bjellebeck@gmail.com

Ingrid Wetter Johansson (gh)

ingrid.w.johansson@gmail.com

Sergei Muchin (adjungerad)

Länsmuseichef, Jönköpings läns museum
036-30 18 00

 
EnglishSwedishRussia